Një humbje jete nga koronavirusi, vetëm 17 raste të reja

Publikuar më: 12/9/2022, ora 17:13
Koronavirusi ne shqiperi 1024x576 1

Një humbje jete nga koronavirusi, vetëm 17 raste të reja

Publikuar më: 12/9/2022, ora 17:13

Një tjetër person ka ndërruar jetë pasi ishte prekur me koronavirus. Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24 orët e fundit janë kryer vetëm 176 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 17 qytetarë.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 13 pacientë. Në 24 orët e fundit ka 1 humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Tirana 84 vjeç.

Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të afrimit të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 176 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 17 qytetarë, në këto bashki:

6 në Lushnjë, 3 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Kavajë, Durrës, nga 1 qytetarë në Has, Divjakë, Mallakastër, Selenicë.

Janë 1,357 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 13 pacientë. Në 24 orët e fundit ka 1 humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Tirana 84 vjeç.

Janë shëruar 172 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 324,964 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (12 Shtator 2022)

Raste të reja ditore                17

Të shëruar në 24 orë           172

Të shtruar në spitale             13

Humbje jete në 24 orë           1

Testime ditore                     176

Testime totale                   1,970,552

Raste pozitive                      329,907

Raste të shëruara                  324,964          

Raste Aktive                             1,357

Humbje jete                              3,586

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    601

Shkodër                 167

Durrës                     131

Elbasan                   121

Fier                           76

Vlorë                         63

Gjirokastër                57

Korçë                         44

Berat                           41

Lezhë                          28

Dibër                           25

Kukës                           3