Volejboll, Italia shpallet kampion pas 24 vitesh

Publikuar më: 12/9/2022, ora 12:34
itali1 1280x720

Volejboll, Italia shpallet kampion pas 24 vitesh

Publikuar më: 12/9/2022, ora 12:34

Pas 24 vitesh, Italia është shpallur kampion bote në volejboll për meshkuj.

Të kaltrit mundën në finalen e madhe Poloninë, me rezultatin 3-1 (22-25, 25-21, 25-18 dhe 25-20), në ndeshjen që u luajt në Katowice, ku tifozët vendas, me entuziazmin e tyre, bënë që të dukej si një ndeshje futbolli.

Më parë, Italia kishte fituar 3 botërorë radhazi, në vitet 1990, 1994 dhe 1998.