Çmimet Emmy, Lee Jung-jae i “Squid Game” i pari aziatik që fiton aktorin më të mirë të dramës

Publikuar më: 13/9/2022, ora 07:32

Çmimet Emmy, Lee Jung-jae i “Squid Game” i pari aziatik që fiton aktorin më të mirë të dramës

Publikuar më: 13/9/2022, ora 07:32

Lee Jung-jae i Squid Game është bërë ylli i parë aziatik që fiton çmimin Emmy për aktorin më të mirë mashkull në një dramë.

Koreja e Jugut fitoi për rolin kryesor të Seong Gi-hun në shfaqjen e suksesshme të Netflix. Krijuesi i shfaqjes, Hwang Dong-hyuk, fitoi çmimin për regjisorin më të mirë të serialit dramatik, gjithashtu i pari aziatik që e merr këtë.

Drama e jashtëzakonshme shkoi për Succession për të dytin vit radhazi, ndërsa Ted Lasso fitoi gjithashtu për të dytin vit radhazi në kategorinë e serialeve komedi më të mira.

Yjet britanikë Matthew Macfadyen dhe Brett Goldstein ishin ndër fituesit e tjerë të aktrimit në ceremoninë më prestigjioze të vitit, së bashku me Zendaya, Amanda Seyfried, Michael Keaton, Julia Garner dhe Jean Smart.

Këngëtarja Lizzo fitoi Emmy-n e saj të parë për konkursin e realitetit më të mirë për “Watch Out For The Big Grrrls”, një kategori e dominuar së fundmi nga RuPaul’s Drag Race.

Lizzo u përlot teksa merrte çmimin e saj, duke thënë: “Kur isha vajzë e vogël, gjithçka që doja ishte të shihja veten në media. Dikush i shëndoshë si unë, i zi si unë, i bukur si unë”.

Zendaya fitoi për herë të dytë çmimin aktorja më e mirë e dramës për rolin e adoleshentes së droguar Rue në Euphoria, pas fitores së saj në 2020. “Kushdo që e ka dashur një Rue ose ndihet sikur është një Rue, dua që ju të dini se jam shumë mirënjohëse për historitë tuaja, dhe i mbaj ato me vete,” – tha ajo në skenë.

Ylli i Ted Lasso, Jason Sudeikis përsëriti suksesin e tij të vitit 2021, duke fituar çmimin si aktori më i mirë i komedisë për rolin e trajnerit titullar të futbollit. Fitorja e tij u pasqyrua nga bashkëprotagonisti i tij Goldstein, i cili fitoi çmimin si aktori më i mirë dytësor në një serial komedi për të luajtur rolin e ndihmësit të trajnerit të Sudeikis, Roy Kent, për të dytin vit radhazi.