Kinemaja në zi, ndahet nga jeta regjisori legjendar i filmit francez, Jean-Luc Godard

Publikuar më: 13/9/2022, ora 11:51

Kinemaja në zi, ndahet nga jeta regjisori legjendar i filmit francez, Jean-Luc Godard

Publikuar më: 13/9/2022, ora 11:51

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare regjisori i filmit që udhëhoqi valën e re revolucionare franceze të kinemasë, Jean-Luc Godard.

Ai e nisi karrierën e tij me “À bout de souffle” (Pa frymë) të viteve 1960.

Kjo nisi një seri filmash të mirënjohur që rishkruan rregullat e kinemasë, si Le Mépris (Përçmimi), Bande à Part (Band i të huajve) dhe Alphaville.

Puna e tij solli një gjallëri dhe guxim të ri në kinema dhe ndikoi regjisorët nga Quentin Tarantino te Martin Scorsese. Godard e filloi si kritik filmi përpara se të dilte pas kamerës me stilin dhe entuziazmin Breathless (Pa frymë).

Yjet e tij Jean Seberg dhe Jean-Pierre Belmondo ishin magjepsës në një mënyrë të re, të rastësishme, ndërsa kamera lëvizte vazhdimisht, montimi ishte i shpejtë dhe i guximshëm dhe skenari gjysmë i improvizuar.

Në karrierën e tij ai ka marrë çmime të shumta: Palmën e Artë speciale në Kanë, Luanin e Artë për Arritjen e Përjetshme dhe Luanin e Argjendtë në Festivalin e Filmit të Venecias, Césarin dhe Leopardin e Nderit dhe Oskarin për Karrierë në 2010.