104 të infektuar të tjerë me koronavirus në 24 orë

Publikuar më: 14/9/2022, ora 18:50
koronavirusi ne shqiperi foto te reja lsa a2 cnn news lajme covid pandemia 5 789x579

104 të infektuar të tjerë me koronavirus në 24 orë

Publikuar më: 14/9/2022, ora 18:50

Vijojnë të jenë të ulëta shifrat e infektimeve nga koronavirusi në vendin tonë prej disa ditësh.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se nga 786 testime të kryera 104 prej tyre rezultuan pozitive, ndërkohë që nuk ka asnjë humbje jete.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 11 pacientë.

Njoftimi i Ministrisë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 786 testime, 104 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 176 të shëruar në 24 orët e fundit

14 Shtator 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të afrimit të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 786 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 104 qytetarë, në këto bashki:

39 në Tiranë, 8 në Durrës, 7 në Sarandë, 6 në Maliq, 5 në Lushnjë, 4 në Gjirokastër, nga 3 qytetarë në Lezhë, Fier, nga 2 qytetarë në Shkodër, Mat, Mallakastër, Himarë, Përmet, Devoll, Elbasan, nga 1 qytetarë në Malësi e Madhe, Kamëz, Vorë, Bulqizë, Roskovec, Patos, Divjakë, Vlorë, Tepelenë, Korçë, Pogradec, Berat, Dimal, Kuçovë, Gramsh.

Janë 1,170 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 11 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 176 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 325,393 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Shtator 2022)

Raste të reja ditore                104

Të shëruar në 24 orë             176

Të shtruar në spitale             11

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                     786

Testime totale                   1,972,288

Raste pozitive                      330,149

Raste të shëruara                  325,393          

Raste Aktive                             1,170

Humbje jete                              3,586

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    518

Shkodër                 120

Durrës                     118

Elbasan                   100

Fier                           78

Vlorë                         60

Korçë                         47

Gjirokastër                40

Berat                           40

Dibër                           24

Lezhë                          18                      

Kukës                           7