40 vjet nga vdekja e princeshës Grace Kelly, ikona e kinemasë dhe stilit

Publikuar më: 14/9/2022, ora 10:46

40 vjet nga vdekja e princeshës Grace Kelly, ikona e kinemasë dhe stilit

Publikuar më: 14/9/2022, ora 10:46

Grace Kelly vdiq tragjikisht 40 vjet më parë më 14 shtator 1982 në një aksident automobilistik. Ylli i filmit, simbol i elegancës ndërroi jetë në moshën 52-vjeçare. E lindur në Filadelfia, ajo bëri një karrierë të mahnitshme në kinema dhe ishte muza e Alfred Hitchcock. Ajo u bë një princeshë e plotë duke u martuar me Princin Rainier III të Principatës së Monakos, i cili ra në dashuri me të me shikim të parë, pasi e takoi në Festivalin e Filmit në Kanë. Nga dasma lindën fëmijët Carolina, Stephanie dhe Alberto, princi aktual i Monakos.

Grace Kelly vdiq pas plagëve të rënda të marra në aksidentin me makinë që ndodhi më 13 shtator 1982 në Cap d’Ail, jo shumë larg Principatës. Në timon, ajo, Grace Kelly, në mënyrë të pazakontë e pashoqëruar nga shoferi i saj, dhe pranë saj vajza më e vogël Stephanie, vetëm e plagosur lehtë. Asokohe kishte shumë hamendje se makinën e drejtonte vajza 17-vjeçare, ende pa patentë.

Vdekja e parakohshme e princeshës tronditi botën. Përfaqësues të shteteve nga dhjetëra vende morën pjesë në funeralin e saj, nga Lady Diana dhe Nancy Reagan te miku i saj, aktori Cary Grant. Ngjarja e trishtë u transmetua drejtpërdrejt në televizionin e ndjekur nga rreth 100 milionë shikues.

Elegante, e bukur dhe plot sharm Grace Kelly lindi më 12 nëntor 1929 në Filadelfia, në mes të Depresionit të Madh Amerikan. Sot ajo do të kishte mbushur 90 vjeç. Deri në vdekjen e saj tragjike, më 14 shtator 1982, në moshën 52-vjeçare, ajo bëri që breza të tërë burrash dhe grash ta ëndërrojnë dhe të mbetet në kujtesën e të gjithëve si një ikonë e vërtetë stili dhe mbretërie.

Pas kamerës, ajo ishte një mbretëreshë dhe për ta kuptuar ishte mjeshtri i madh i kinemasë Alfred Hitchcock, muza e të cilit ajo u bë. Me të ajo arriti famë botërore duke luajtur “Krimi perfekt” (1954), “Rear Window” gjithashtu në 1954 dhe “To Catch a Thief” në 1955.

Por Grace Kelly, pasi pushtoi Hollivudin dhe audiencën në mbarë botën me hirin e saj, në kulmin e suksesit braktisi karrierën e saj për t’u martuar me Princin Rainier III, u transferua në Monako dhe u bë grua dhe nënë e tre fëmijëve.

Ishte viti 1955 kur Princi Rainier u dashurua marrëzisht me të. Një vit më pas, ai i kërkoi dorën dhe u martua me të, duke festuar atë që për shumëkush mbetet ende “martesa mbi martesat”, e para që transmetohet në mbarë botën në televizion.

Jeta e saj është përrallore, plot suksese dhe kënaqësi, famë dhe dashuri. Deri në atë 14 shtator të tmerrshëm 1982 kur i erdhi fundi.