Putin takim me Xi Jinping, do të diskutojnë luftën në Ukrainë: Alternativë ndaj Perëndimit

Publikuar më: 14/9/2022, ora 07:33
putin xi 1280x720

Putin takim me Xi Jinping, do të diskutojnë luftën në Ukrainë: Alternativë ndaj Perëndimit

Publikuar më: 14/9/2022, ora 07:33

Udhëheqësi i Kinës Xi Jinping dhe presidenti rus, Vladimir Putin, do të takohen këtë javë në Uzbekistan, ku do të diskutojnë luftën në Ukrainë dhe tema të tjera ndërkombëtare dhe rajonale.

Sipas Kremlinit, samiti i Uzbekistanit do të tregojë një “alternativë” ndaj botës perëndimore.

Xi po bën udhëtimin e tij të parë jashtë shtetit që nga fillimi i pandemisë.

Ai po kërkon një mandat të tretë historik, ndërkohë që marrëdhëniet e Putinit me Perëndimin janë përkeqësuar për shkak të luftës në Ukrainë.

Takimi vjen ndërsa Rusia ka humbur territor në Ukrainë dhe lista e miqve të tij në skenën globale zvogëlohet, ndërsa kritikat ndaj Putinit po rriten edhe në mesin e mbështetësve të tij në Rusi.

Ky është takimi i dytë i dy liderëve këtë vit – ata u takuan për herë të fundit në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin në shkurt.

Xi fillon udhëtimin e tij triditor në Kazakistan të mërkurën. Më pas, ai do të takohet me Putinin të enjten në Samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) në Samarkand, i cili do të zhvillohet me 15-16 shtator.

Putin do të takohet gjithashtu me liderë të tjerë, përfshirë ata të Indisë, Pakistanit, Turqisë dhe Iranit, por takimi i tij me udhëheqësin e Kinës “është i një rëndësie të veçantë”, tha zëdhënësi i politikës së jashtme të Kremlinit, Yuri Ushakov.

Ai tha se samiti po zhvillohej “kundër sfondit të ndryshimeve politike në shkallë të gjerë”.

Kina dhe Rusia kanë kërkuar prej kohësh të pozicionojnë SCO-në, të themeluar në vitin 2001 me katër ish-kombe të Azisë Qendrore sovjetike, si një alternativë ndaj grupeve shumëpalëshe perëndimore.

Vizita e Xi vjen mes një grupi të ri bllokimesh në Kinë, ku politika e tij zero Covid është ende në fuqi. Ndërsa pjesa tjetër e botës është hapur, duke mësuar të jetojë me virusin, Pekini vazhdon të mbyllë qytete dhe provinca të tëra sa herë që ka një rritje të rasteve.

Xi u largua për herë të fundit nga Kina në janar 2020 për të vizituar Myanmarin, vetëm disa ditë para se të hynte në fuqi bllokimi i parë në Wuhan. Që atëherë ai ka qëndruar në Kinë, duke lënë kontinentin vetëm një herë në korrik të këtij viti për të vizituar Hong-Kongun.