Vdes menaxheri kryesor rus i afërt me Putinin, oligarku i 13-të që humb jetën në mënyrë misterioze

Publikuar më: 14/9/2022, ora 07:44
oligarku rus 1 1280x720

Vdes menaxheri kryesor rus i afërt me Putinin, oligarku i 13-të që humb jetën në mënyrë misterioze

Publikuar më: 14/9/2022, ora 07:44

Drejtori i përgjithshëm i Korporatës Ruse për Lindjen e Largët dhe Zhvillimin e Arktikut, Ivan Pechorin, një nga menaxherët më të afërt të Putinit, u gjet i vdekur në ishullin Russky, në Detin e Japonisë, pranë Lindjes së Largët Ruse. Vdekja e 39-vjeçarit është raportuar nga disa media online, duke përfshirë faqen e opozitës bjelloruse Nexta. Sipas zërave të parë për ngjarjen, shkak do të ishte një rënie nga një jaht nga pirja e alkoolit.

Versioni zyrtar – Pechorin, i cili drejtoi gjigantin e energjisë, kishte marrë pjesë në Forumin Ekonomik të Lindjes, të kryesuar nga Vladimir Putin në Vladivostok. Vdekja do të kishte ndodhur në ditët në vijim. Shkaku zyrtar është rënia në det nga jahti i tij me vela. Trupi u gjet në det të hënën më 13 shtator. “Vdekja e Ivanit është një humbje e pariparueshme për miqtë dhe kolegët dhe për grupin,” shkroi Korporata e Zhvillimit të Lindjes së Largët dhe Arktikut (Erdc) në një shënim në faqen e saj të internetit.

“Masakra” e oligarkëve – Janë tashmë 13 oligarkë dhe menaxherë rusë që kanë vdekur në mënyrë misterioze që nga fillimi i vitit. I pari në listë ndërroi jetë më 29 janar: Leonid Shulman, 60 vjeç, shef i shërbimit të transportit të Gazprom Invest. Ai u gjet i vdekur në banjën e vilës së tij në Leninsky. Pranë trupit, një shënim në të cilin ai ankohej për dhimbje nga një këmbë e thyer.

Më 25 shkurt, pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, është radha e dytë. Ky është Alexander Tyulyako: 61 vjeç, Zëvendës Drejtor i Përgjithshëm i Bankës së Gazprom. I varur në garazhin e vilës së tij, edhe ai ka një shënim pranë tij, përmbajtja e të cilit nuk bëhet e ditur.

Më 28 shkurt, i treti në listë është Michael Watford: 66 vjeç, emri i vërtetë Mikhail Tolstosheya, me origjinë ukrainase. Manjati i energjisë, trupi i të cilit u gjet në shtëpinë e tij në Surrey, në jugperëndim të Londrës. Vdekja u quajt “e pashpjegueshme” nga policia britanike.

Më 23 mars, i katërti është Vasily Melnikov: 43, pronar i MedStorm, një kompani furnizimesh mjekësore. Së bashku me trupin e tij edhe atë të gruas dhe dy fëmijëve, në banesën e tyre në Nizhny Novgorod. Ai do të kishte kryer vetëvrasje pasi kishte vrarë familjen e tij.

Më 18 prill, është radha e Vladislav Avaev: 51 vjeç, ai kishte qenë nënkryetar i Gazprombank dhe një ish-zyrtar i Kremlinit. Gjithashtu, në këtë rast hipoteza e hedhur është e vetëvrasjes pas vrasjes së gruas dhe një vajze 13-vjeçare.

Më 21 prill, vdes Sergej Protosenya: 55 vjeç, ish-president i kompanisë së gazit Novotek. Burri, me një pasuri prej 400 milionë eurosh, u gjet i varur në vilën e tij në Barcelonë. Gruaja dhe vajza janë mbytur. Versioni zyrtar është se ishte ai që i vrau, por për djalin është një rindërtim i pamundur.

Në maj vdekja e Andrei Krukovskit: Ai ishte menaxher i një fshati turistik në pronësi të Gazprom, do të kishte rënë nga një shkëmb në Soçi. Gjithashtu në maj, në rrethana misterioze vdes edhe ish-menaxheri i Lukoil, Alexander Subbotin. Pasi shkoi te disa shamanë për të shëruar varësinë e tij ndaj alkoolit, ai vdiq i helmuar.

Në fund të qershorit, Polina Palanta gjeti trupin e babait të saj, milionerit Yevgeny Palant, lakuriq dhe të nënës së saj Olga, të dy të goditur nga plagë të shumta me thikë. Mediat pro-qeveritare e sigurojnë se gruaja e tij do ta kishte vrarë. Gruaja do t’i kishte goditur me 14 thika pasi kishte zbuluar se ai donte ta linte, më pas do të kishte kryer vetëvrasje.

Më 5 korrik, i dhjeti është Yuriy Voronov: 61 vjeç, pronar i Astra-shipping, një kompani logjistike me Gazprom. Trupi i tij gjendet në pishinën e pallatit të tij luksoz, me një plumb në kokë dhe një armë afër. Vdekja do të vinte pas një mosmarrëveshjeje me një partner biznesi që po e tradhtonte.

14 gusht, Dan Rapoport: 52-vjeçari financier dhe ndërmjetësi me origjinë letoneze, kritik ndaj qeverisë së Putinit, rrëzohet nga një ndërtesë në Uashington.

Më 1 shtator Ravil Maganov, 67 vjeç, kryetar i Bordit të Drejtorëve të Lukoil, vdes në Moskë pasi ra nga dritarja e Spitalit Qendror Klinik. Në një deklaratë, Lukoil konfirmoi vdekjen e menaxherit, duke pretenduar se vdekja erdhi “pas një sëmundjeje të rëndë”, pa komentuar rrethanat e vdekjes.