Gjenden në një valixhe trupat e fëmijëve në Zelandën e Re, arrestohet një grua në Korenë e Jugut

Publikuar më: 15/9/2022, ora 09:30
zelande 1 1280x720

Gjenden në një valixhe trupat e fëmijëve në Zelandën e Re, arrestohet një grua në Korenë e Jugut

Publikuar më: 15/9/2022, ora 09:30

Policia e Zelandës së Re ka arrestuar një grua në Korenë e Jugut, në lidhje me vrasjen e dy fëmijëve që u gjetën në një valixhe muajin e kaluar.

Në një rast që tronditi vendin, trupat u zbuluan nga të panjohur që blenë valixhet nga një njësi magazinimi në Auckland. Trupat ishin ruajtur për disa vite. Policia koreane tha se viktimat ishin të moshës 7 dhe 10 vjeç.

Zelanda e Re ka aplikuar për ekstradimin e gruas nga Koreja e Jugut. Policia tha se kishte punuar ngushtë me autoritetet e Koresë së Jugut, gjatë tri javëve të fundit, në kërkimin e gruas, e cila është rreth të 40-tave, pasi tha muajin e kaluar se ata besonin se ajo ishte në Korenë e Jugut.

Ata e kapën atë pasi arritën të identifikonin fëmijët e vegjël, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur.

Policia e gjeti gruan, e cila është me origjinë koreane, të fshehur në një apartament në qytetin Ulsan mëngjesin e së enjtes. Për arrestimin e saj ishte lëshuar një urdhërarrest global i Interpolit.

Autoritetet e Zelandës së Re kanë kërkuar që asaj t’i mohohet lirimi me kusht përpara ekstradimit të saj në vend për t’u përballur me akuzat.

Mediat lokale kanë raportuar se e dyshuara besohet të ketë lidhje me fëmijët. Ata thanë se familja kishte jetuar në Auckland për disa vjet dhe babai i fëmijëve kishte vdekur para vdekjes së tyre.

Policia tha se familja që gjeti trupat kishte vizituar njësinë e magazinimit dhe kishte blerë një ngarkesë me mallra, duke përfshirë valixhet, në fillim të gushtit.

Ajo familje nuk kishte asnjë lidhje me vdekjet dhe kishte pësuar shqetësime të mëdha në periudhën pas zbulimit, thanë oficerët.