9 orë udhëtim dhe pritje në radhë për të nderuar Mbretëreshën Elizabeth II

Publikuar më: 16/9/2022, ora 11:23

9 orë udhëtim dhe pritje në radhë për të nderuar Mbretëreshën Elizabeth II

Publikuar më: 16/9/2022, ora 11:23

Një familje kaloi 9 orë duke udhëtuar dhe duke qëndruar në radhë për të parë arkivolin e Mbretëreshës Elizabeth II të enjten, duke thënë se kishte një ndjenjë shoqërie dhe atmosfere gazmore në turma.

58-vjeçarja Debbie Tibbert, donte të përkujtonte monarken e ndjerë, së bashku me burrin e saj, djalin dhe një studente gjermane që aktualisht po qëndron me familjen e tyre.

Ata u nisën nga Wiltshire, Anglia jugperëndimore, në orën 04:00 të mëngjesit të së enjtes, duke udhëtuar tre orë e gjysmë për të arritur në Londër.

Të katër ishin në mesin e dhjetëra mijëra vajtuesve që donin të bënin nderimet e tyre, të gjithë duke u përballur me pritje të gjata për të parë Mbretëreshën e shtrirë në shtetin Westminister Hall në kryeqytetin britanik.

Që nga pasditja e së enjtes, rreshti ishte afërsisht 6.8 kilometra i gjatë. Pasi qëndroi në radhë për pesë orë e gjysmë, për të cilat ajo tha se “nuk ishte aspak keq”, Tibbert pati mundësinë t’i bënte nderimet e saj Elizabeth II në Westminster Hall.

“Mbretëresha ishte një zonjë e veçantë që ne duam t’i themi faleminderit,” tha Tibbert, duke shtuar se ajo e kishte “dashur gjithmonë” familjen mbretërore dhe vinte nga një linjë mbretërish.

Në radhën e gjatë dhe gjarpëruese, Tibbert tha: “Ishte vërtet, shumë bukur. Askush nga ne nuk e njihte atë personalisht, por ndihet si një humbje personale. Mbretëresha ka qenë gjithmonë aty në jetën tonë, duke na shërbyer, duke na kushtuar jetën e saj dhe është vërtet e vështirë të mos e shohësh më pranë”.

“Djali im më tha se ndihem sikur bota ka humbur një nënë.”

Anëtarët mbretërorë dhe krerët e shteteve nga e gjithë bota pritet të jenë në mesin e 2000 njerëzve që marrin pjesë në shërbimin funeral të Westminster Abbey të hënën.

Një shërbim më i vogël varrimi është planifikuar për më vonë atë ditë në Kështjellën Windsor.

Mbretëresha Elizabeth II vdiq më 8 shtator në Balmoral në moshën 96-vjeçare. Ajo ishte monarkja më jetëgjatë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar, duke mbretëruar për 70 vjet.