Fanella “Last Dance” e Michael Jordan shitet për 10.1 milionë dollarë

Publikuar më: 16/9/2022, ora 07:04

Fanella “Last Dance” e Michael Jordan shitet për 10.1 milionë dollarë

Publikuar më: 16/9/2022, ora 07:04

Një fanellë e veshur nga ikona e basketbollit, Michael Jordan, gjatë ndeshjes hapëse të finaleve të NBA në vitin 1998, është shitur për një rekord prej 10.1 milionë dollarë.

Shtëpia e ankandeve Sotheby’s thotë se artikulli tërhoqi “eksitim të dukshëm” nga tifozët e sportit dhe koleksionistët. Të enjten, Sotheby’s tha se fanella e Jordan Chicago Bulls tërhoqi gjithsej 20 oferta.

Kreu i veshjeve të rrugës dhe koleksioneve moderne të Sotheby’s, Brahm Wachter, tha se ofertuesit ishin “të etur për të zotëruar një pjesë të rrallë të historisë”.

“Rezultati rekord i sotëm… e forcon Michael Jordan si G.O.A.T i padiskutueshëm, duke dëshmuar se emri dhe trashëgimia e tij e pakrahasueshme janë po aq të rëndësishme sa ishin gati 25 vjet më parë”, tha Wachter. G.O.A.T është një akronim për “më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave”.

Fanella tejkaloi rekordin e mëparshëm prej 9.28 milionë dollarësh, të paguar për një këmishë të veshur nga ylli i futbollit Diego Maradona në Kupën e Botës 1986.

Jordan shihet nga shumë njerëz si lojtari më i mirë në historinë e basketbollit. Ai e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij me Chicago Bulls, u bë një ikonë globale dhe ndihmoi në ngritjen e profilit të NBA-së në mbarë botën.