Homazhet për Mbretëreshën, Kina nuk lejohet në Westminster Hall

Publikuar më: 16/9/2022, ora 08:05
homazhe 1 1280x720

Homazhet për Mbretëreshën, Kina nuk lejohet në Westminster Hall

Publikuar më: 16/9/2022, ora 08:05

Një delegacion i qeverisë kineze është ndaluar të marrë pjesë në homazhet e Mbretëreshës Elizabeth II, e cila do të qëndrojë atje deri në funeralin e saj të hënën, raporton BBC News.

Më herët “Politico” raportoi  se kryetari i Dhomës së Komunave Sir Lindsay Hoyle ka refuzuar një kërkesë për hyrje në Westminster Hall, për shkak të sanksioneve kineze kundër pesë deputetëve dhe dy zyrtarëve. Marrëdhëniet mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Kinës janë të tensionuara. Dhoma e Komunave i tha BBC-së se nuk komenton mbi çështjet e sigurisë.

Vitin e kaluar, Kina vendosi ndalime të udhëtimit dhe ngrirje të aseteve për nëntë britanikë, duke përfshirë shtatë parlamentarë, për të folur kundër keqtrajtimit të myslimanëve ujgurë nga Pekini.

Kjo bëri që ambasadori i Kinës në Mbretërinë e Bashkuar të ndalohej nga Parlamenti, një veprim i cili tani është shtrirë te një delegacion që dëshironte të bënte nderimet e tyre në shtetin e Mbretëreshës Elizabeth.

Megjithatë, nënpresidenti i Kinës pritet të marrë pjesë në funeralin shtetëror të së hënës, i cili do të mbahet në Westminster Abbey.