Shefi i mercenarëve rusë: Dërgoni të burgosurit të luftojnë në Ukrainë, ose fëmijët tuaj

Publikuar më: 16/9/2022, ora 12:14
wagner 1280x720

Shefi i mercenarëve rusë: Dërgoni të burgosurit të luftojnë në Ukrainë, ose fëmijët tuaj

Publikuar më: 16/9/2022, ora 12:14

Një shef mercenar rus ka mbrojtur idenë e dërgimit të të burgosurve për të luftuar në luftën e Ukrainës, pasi një video e shfaqte atë duke rekrutuar në një burg.

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit Wagner, tha se ata që nuk duan të dërgojnë të dënuar për të luftuar në Ukrainë duhet të dërgojnë fëmijët e tyre atje.

Pamjet treguan se ai u thoshte të burgosurve se do të liroheshin, nëse do të shërbenin gjashtë muaj me grupin e tij.

Grupi Wagner besohet se ka luftuar në Ukrainë që nga viti 2014.

Në një deklaratë të publikuar në mediat sociale pasi videoja u bë virale, Prigozhin tha se nëse do të ishte në burg do të “ëndërronte” të bashkohej me grupin Wagner për të “paguar borxhin ndaj Atdheut”.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se rekrutimi i të burgosurve tregonte se Rusia po vuante nga një mungesë “kritike” e trupave luftarake të këmbësorisë.

Videoja, e verifikuar nga BBC, do të konfirmonte dyshimet e kahershme se Rusia shpreson të shtojë trupat duke rekrutuar të burgosur.

Ligji rus nuk lejon që të burgosurit të lirohen në këmbim të shërbimit ushtarak ose mercenar, por Prigozhin tha në video se “askush nuk kthehet prapa hekurave” nëse ata shërbejnë me grupin Wagner.

Videoja duket se është realizuar në oborrin e burgut. Nuk dihet se kush e filmoi, kur dhe si u publikua.

Grupi, origjina e të cilit është në hije, është vendosur në Ukrainë, Siri dhe disa konflikte afrikane.