4 milionë të evakuuar nga tajfuni Nanmadol në Japoni, pezullohen mbi 500 fluturime

Publikuar më: 18/9/2022, ora 08:20
japoni tajfuni 1280x720

4 milionë të evakuuar nga tajfuni Nanmadol në Japoni, pezullohen mbi 500 fluturime

Publikuar më: 18/9/2022, ora 08:20

Më shumë se 4 milionë njerëz janë urdhëruar të evakuohen në Japoni, pasi tajfuni Nanmadol i afrohet rajonit Kyushu, në jugperëndim të arkipelagut.

Direktivat u lëshuan sot në orën 11:00 me orën lokale, konfirmon transmetuesi publik NHK.

Alarmi në nivelin 4 në shkallën ka të bëjë me 4,030,000 banorë që i përkasin 1.94 milionë familjeve në vende të ndryshme në rajon, të cilët kanë përjetuar shira të rrëmbyeshëm, stuhi të dhunshme dhe erëra të forta deri në 250 kilometra në orë, me Prefekturat e Kagoshima dhe Miyazaki janë më të prekura.

Të dielën në mëngjes, dy linjat ajrore kryesore të vendit, Ana dhe Japan Airlines, kishin pezulluar mbi 500 fluturime dhe shërbimet e trenave super të shpejtë Shinkansen u anuluan midis Hakatas dhe Kumamotos. Sipas Agjencisë Kombëtare Meteorologjike (JMA), rajoni në jug të Kyushu pritet të bjerë të paktën 600 mm shi në 24 orët e fundit deri në mëngjesin e së hënës.