Ndahet nga jeta rekordmeni rus i hapësirës

Publikuar më: 19/9/2022, ora 18:23
rekordmeni rus 1280x720

Ndahet nga jeta rekordmeni rus i hapësirës

Publikuar më: 19/9/2022, ora 18:23

Është ndarë nga jeta në moshën 80-vjeçare, Valery Polyakov, kozmonauti që mban rekordin botëror për qëndrimin në hapësirë ​​me një fluturim të vetëm, ka ndërruar jetë. Lajmi raportohet nga mediat ruse të cilat citojnë agjencinë ruse të hapësirës Roscosmos.

Midis viteve 1994 dhe 1995 ai kaloi 437 ditë e 18 orë në stacionin orbital Mir.

“Roscosmos njofton me dhimbje vdekjen e Valery Polyakov, heroit të Bashkimit Sovjetik, heroit të Rusisë, pilotit kozmonaut të BRSS, mbajtësit të rekordit botëror për fluturimin më të gjatë në hapësirë ​​(437 ditë)”, thuhet në mesazhin e hapësirës, raporton agjencia Tass.