Ekuador, vritet prokurori që hetonte bandat e kokainës, shqiptarët me rol kyç në trafik

Publikuar më: 20/9/2022, ora 23:14

Ekuador, vritet prokurori që hetonte bandat e kokainës, shqiptarët me rol kyç në trafik

Publikuar më: 20/9/2022, ora 23:14

Një prej prokurorëve që hetonte krimin e organizuar në Guayaquil të Ekuadorit, ka mbetur i vrarë nga dy të rinj që u arrestuan 24 orë pas krimit nga policia vendase.

Edgar Escobar, prokuror i njësisë së personave dhe garancive në Guayaquil u qëllua për vdekje ditën e hënë, pak metra larg zyrës së tij, ndërsa mediat vendase raportojnë se vrasja me pagesë ka pasur si qëllim mesazhin për autoritetet hetimore.

Të gjitha dyshimet çojnë te tonelatat e kokainës që nisen nga qyteti-port i Guayaquilit, për t’u shpërndarë më pas kryesisht drejt Europës, ku edhe portet e Ballkanit kanë qenë shpeshherë zona transiti.

Vetëm në Durrës janë sekuestruar herë pas here sasi të konsiderueshme kokaine, mes pakove me banane që vinin nga Ekuadori, ndërsa linja është e shpërndarë edhe në Malin e Zi, Greqi, etj.

Prokurori Escobar, përgjatë këtij viti kishte ngritur akuza ndaj disa anëtarëve të një rrjeti të mirorganizuar kriminal që siguronte dërgesat e karteleve të kokainës, ndërsa po përpilonte aktet hetimore, duke përbërë një kërcënim serioz për trafikantët.

Ndonëse porositësit e kësaj vrasjeje me pagesë mbeten të paidentifikuar, dyshimet bien mbi bosët e drogës që menaxhojnë linjat e grumbullimit dhe shpërndarjes, ku shqiptarët kanë një rol tepër të rëndësishëm.

Madje disa shqiptarë kanë mbetur të vrarë për pazaret e drogës, siç ishte rasti i Ergys Dashit, janarin e këtij viti, duke shtuar alarmin tek autoritetet vendase, të cilat madje në gusht të këtij viti vendosën të rikthenin vizat për shqiptarët që duan të shkojnë në Ekuador.