Gratë përballë regjimit, protesta në Teheran pas vrasjes së të resë nga policia

Publikuar më: 21/9/2022, ora 10:07

Gratë përballë regjimit, protesta në Teheran pas vrasjes së të resë nga policia

Publikuar më: 21/9/2022, ora 10:07

Protesta të mëdha dhe të dhunshme kanë përfshirë Iranin pas vdekjes së një të reje, si pasojë e dhunës policore, pasi nuk kishte vendosur si duhet në publik shaminë.

Qindra gra protestuan në rrugët e Teheranit duke prerë flokët dhe duke djegur burkat, në protestën më të madhe kundër regjimit islamik prej vitesh.

Protestuesit u mblodhën në rrugën e kryeqytetit, ku Policia e Moralit arrestoi dhe tërhoqi me forcë në makinë 22-vjeçaren Mahsa Amini, e cila humbi jetën në ambientet e komisariatit për shkak të dhunës.

Aktivistët deklarojnë se në trupin e të resë u gjetën shenja të shumta dhune, akuza që u mohuan prej autoriteteve.

Deri në këto momente, raportohet për tre viktima në protesta, ndërkohë që manifestime të ngjashme u mbajtën dhe në Mashaad, Hamedan, Tabriz, Arak, Rasht, Qazvin, Zanjan dhe Ila.