Frikë në Bundesliga, tumori i katërt në pak muaj te lojtarët

Publikuar më: 22/9/2022, ora 22:43
Lojtaret bundes 1280x720

Frikë në Bundesliga, tumori i katërt në pak muaj te lojtarët

Publikuar më: 22/9/2022, ora 22:43

Po përhapet një frikë në futbollin gjerman. Gjithçka filloi me lajmin tronditës për sulmuesin e ri të Borussia Dortmund, Sebastian Haller, i cili sapo ishte transferuar nga Ajaksi.

Sulmuesi që duhet të zëvendësonte Haaland në zemrat e tifozëve verdhezi u diagnostikua me tumor malinj në testikujt.   

Jean-Paul Boetius

Lajmi tronditi ekipin gjerman, por Haller nuk është rast i vetëm. Me të njëjtën diagnozë janë mbrojtësi i Union Berlinit që kryeson renditjen, Timo Baumgartl, dhe Marco Richter i Hertha Berlinit, i cili në turnin e fundit zëvendësoi pas shërimit lojtarin e krahut Jean-Paul Boetius, që më parë ka veshur fanellën e Feyenoord, Bazelit dhe Genkut.  

Por pikërisht ky i fundit sot është diagnostikuar me tumor po në testikujt, dhe do të duhet të operohet. Një frekuencë rastesh shqetësues, edhe pse specialistët thonë se pikërisht ky tip tumori është më i shpeshti tek sportistët.