Bilanci i pandemisë, vetëm 3 persona të infektuar, 229 aktivë

Publikuar më: 31/10/2022, ora 16:45
Koronavirusi ne shqiperi 1024x576

Bilanci i pandemisë, vetëm 3 persona të infektuar, 229 aktivë

Publikuar më: 31/10/2022, ora 16:45

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë vetëm 3 qytetarë të rinj me koronavirus në 95 testime, ndërsa 18 janë shëruar. Ndërkohë, janë 229 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë, dhe nuk ka asnjë humbje jete gjatë 24 orëve të fundit.

Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin.

Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 95 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 3 qytetarë në Gjirokastër.

Janë 229 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 18 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 327,981 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 31 Tetor 2022)

Raste të reja ditore                3

Të shëruar në 24 orë             18

Të shtruar në spitale             4

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                     95

Testime totale                   1,997,128

Raste pozitive                      331,803

Raste të shëruara                  327,981

Raste Aktive                             229

Humbje jete                              3,593