Negociata Erdogan-Elon Musk për 8 dollarët në Twitter, presidenti turk: Mund të përdorim diplomacinë me të

Publikuar më: 3/11/2022, ora 11:49
Negociata Erdogan Elon Musk per 8 dollaret ne Twitter presidenti turk  Mund te perdorim diplomaci 1280x720

Negociata Erdogan-Elon Musk për 8 dollarët në Twitter, presidenti turk: Mund të përdorim diplomacinë me të

Publikuar më: 3/11/2022, ora 11:49

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, thotë se mund të futet në negociata me pronarin e ri të Twitter-it për të shmangur pagesën e 8 dollarëve në muaj që Elon Musk ka deklaruar se do të vendosë për dhënien e etiketës blu që i njeh llogaritë në rrjetin social si të “verifikuara”.

Pasi bleu Twitter-in për 44 miliardë dollarë javën e kaluar, Musk tha se kompania e tij do të vendosë një çmim prej 20 dollarësh në muaj për etiketën blu, por më pas e uli çmimin në 8 dollarë në muaj.

Në një intervistë të mërkurën për televizionin turk, ATV, Erdogan tha se mund të flasë personalisht me Musk për të diskutuar pagesën. “Mund të jetë ndryshe për ne”, tha Erdogan kur u pyet për këtë temë. “Mund të përdorim pak diplomaci me të”, shtoi ai duke qeshur.

Etiketa blu ngjitur me emrin e përdoruesit në platformën e medias sociale do të thotë që Twitter e ka konfirmuar se kujt i përket llogaria, qoftë person apo kompani. Aktualisht, Twitter është falas për pjesën më të madhe të përdoruesve.

Të martën, Musk tha se llogaritë me etiketën blu do të kishin prioritet në aktivitetin e tyre në rrjetin social dhe do të kishin mundësi të postonin video dhe audio më të gjata.