Rusia teston me sukses “Bulavën”

Publikuar më: 4/11/2022, ora 07:37
172326857 e57ff28d 123f 4680 9abb 1df5ddeb2f3d

Rusia teston me sukses “Bulavën”

Publikuar më: 4/11/2022, ora 07:37

Ushtria ruse raportohet të ketë testuar me sukses një tjetër raketë balistike.

E quajtur “Bulava”, raketa balistike u lëshua nga nëndetësja bërthamore në ujërat e Detit të Bardhë për të mbërritur në objektivin e saj në gadishullin e Kamçatkës.

Ajo kaloi pjesën më të madhe të territorit rus. Vektori u nis nga nëndetësja “gjenerali Suvorov” dhe goditi objektivin në poligonin e Kurës.