Martohet në burg autori i masakrës së Parisit

Publikuar më: 5/11/2022, ora 11:04

Martohet në burg autori i masakrës së Parisit

Publikuar më: 5/11/2022, ora 11:04

Salah Abdeslam, i cili besohet të jetë i vetmi anëtar i mbijetuar i grupit që kreu një seri sulmesh vdekjeprurëse me armë dhe bomba në të gjithë Parisin në nëntor të vitit 2015, është martuar në burg.

33-vjeçari mori pjesë në ceremoni nga celulari, pasi po vuan burgim të përjetshëm pa mundësi lirimi me kusht.

Një burim tha për “RTL Radio”: “Ajo është një grua e zgjedhur nga babai i terroristit. Inteligjenca e burgut ku Abdeslam po vuan dënimin dëgjon çdo telefonatë dhe e dinte që ai po planifikonte të martohej”.

Sulmet lanë 130 të vdekur dhe 494 të plagosur në të gjithë kryeqytetin francez në bare, restorante, në një sallë koncertesh dhe jashtë stadiumit të famshëm Stade de France, ku po zhvillohej një ndeshje futbolli.