“Targat” dhe tensionet në veri, kryenegociatori i Kosovës takohet me Lajçak

Publikuar më: 15/11/2022, ora 12:38
lajcakkkkk 1280x720

“Targat” dhe tensionet në veri, kryenegociatori i Kosovës takohet me Lajçak

Publikuar më: 15/11/2022, ora 12:38

Bashkimi Europian vijon tentativat për të zbutur tensionet në Veri të Kosovës. Ndërmjetësuesi i unionit për dialogun, Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak, pritet të takohet me kryenegociatorin e Kosovës, Besnik Bislimi në Bruksel.

Radio Evropa e Lirë, duke citur burime diplomatike, shkruan se qëllimi i këtij takimi është gjetja e mënyrave se si të vazhdohet dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes dyja vendeve, si dhe propozimet për tejkalimin e krizës aktuale për ndërrimin e targave.

Lajçak do të takohet veçmas dhe me kryenegociatorin e Serbisë, Petar Petkoviç. Por një takim trepalësh mes ndërmjetësuesit të BE-së, Bislimit dhe Petkoviç nuk është konfirmuar dhe nuk ka pritshmëri që të ndodhë.