Incident diplomatik në Libi, ministri i Jashtëm grek refuzoi të zbriste nga avioni në Tripoli

Publikuar më: 17/11/2022, ora 21:58
dendias 1 1280x720

Incident diplomatik në Libi, ministri i Jashtëm grek refuzoi të zbriste nga avioni në Tripoli

Publikuar më: 17/11/2022, ora 21:58

Një incident diplomatik ka ndodhur gjatë vizitës së ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias në Libi. Programi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë parashikonte një vizitë në Tripoli dhe më pas në Bengazi. Kushti që u vendos, për sa i përket Tripolit, ishte takimi vetëm me kryetarin e këshillit presidencial, Mohamed Meni.

Por kur avioni u ul në aeroportin e kryeqytetit, ministrja e Jashtme e qeverisë, Naila Mangus, priste Dendiasin, për këtë arsye ministri grek vendosi të shkonte në Bengazi, dhe të anulonte vizitën në Tripoli.

Burimet e Ministrisë së Jashtme folën për një “faull” diplomatik, duke thënë se autoritetet libiane kishin shpresuar të “detyronin” një takim.

Mangoush, i cili është ministër i qeverisë së përkohshme të Tripolit, nënshkroi marrëveshjen turko-libiane për kërkimin e hidrokarbureve me ministrin e Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu në tetor, e cila bazohej në marrëveshjen e kufijve detarë të nënshkruar nga Ankaraja dhe qeveria me bazë në Tripoli në 2019. e cila është dënuar nga bashkësia ndërkombëtare.

Qëndrimi i Athinës, me të cilin është i lidhur edhe Egjipti, është se mandati i qeverisë aktuale të Tripolit ka skaduar dhe nuk mund të nënshkruajë ligjërisht marrëveshje ndërkombëtare që janë të detyrueshme për të ardhmen e vendit. Qeveria e Tripolit ishte një qeveri e përkohshme e krijuar për të mbajtur zgjedhje të përgjithshme.