Bilanci i pandemisë, 13 të infektuar, 189 aktivë

Publikuar më: 19/11/2022, ora 16:52
Koronavirusi ne shqiperi 1024x576 1

Bilanci i pandemisë, 13 të infektuar, 189 aktivë

Publikuar më: 19/11/2022, ora 16:52

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 13 qytetarë të rinj me koronavirus në 445 testime, ndërsa 10 janë shëruar.

Ndërkohë, janë 189 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin, dhe aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë, dhe nuk ka asnjë humbje jete gjatë 24 orëve të fundit.

Deklarata e Ministrisë së Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 445 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 13 qytetarë, në këto Bashki:

9 në Tiranë, 2 në Patos, nga 1 qytetarë në Durrës, Sarandë.

Janë 189 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 10 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,349 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 19 Nëntor 2022)

Raste të reja ditore                13

Të shëruar në 24 orë             10

Të shtruar në spitale             4

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       445

Testime totale                   2,005,710

Raste pozitive                      332,132

Raste të shëruara                  328,349

Raste Aktive                             189

Humbje jete                              3,594