Përleshen bandat rivale në burgun e Ekuadorit, të paktën 10 viktima

Publikuar më: 20/11/2022, ora 10:34
152905053 6f3b8d2b 7947 4525 99b0 ee13262d631d

Përleshen bandat rivale në burgun e Ekuadorit, të paktën 10 viktima

Publikuar më: 20/11/2022, ora 10:34

Një tjetër përleshje e dhunshme mes bandave rivale është regjistruar në një burg të Ekuadorit, ku për pasojë 10 persona kanë humbur jetën ndërsa shumë të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Ngjarja e rëndë u zhvillua në burgun El Inca, në veri të kryeqytetit Quito dhe erdhi si pasojë e transferimit të kreut të bandës Los Lobos, Jonathan Bermudez në një burg të sigurisë së lartë 

Autoritetet e burgut bëjnë me dije bëhet fjalë për një raprezalje të bandës kriminale, të privuar nga kreu, ndaj organizatave të tjera brenda burgut. 

Kjo është përplasja e 11 e dhunshme në një burg ekuadorian që nga viti 2021, episode që deri tani kanë çuar në vdekjen e 401 personave.