Anglia e papërmbajtshme, Irani dorëzohet pa kushte në ndeshjen “e pafundme”

Publikuar më: 21/11/2022, ora 16:13

Anglia e papërmbajtshme, Irani dorëzohet pa kushte në ndeshjen “e pafundme”

Publikuar më: 21/11/2022, ora 16:13

Anglia mori në fitore të pastër 6-2 përballë Iranit në ndeshjen e saj parë në Kupëne e Botës. Përballë 45 mijë spektatorëve, Kombëtarja e 3 Luanëve nuk e vuri për asnjë moment në dyshim fitoren. Që në fillim Irani mori një goditje të rëndë teksa portieri u dëmtua dhe kërkoi zëvendësimin e detyruar. Kaq u desh që skuadra e Southgate të shpërthente në gola.

Bellingham kaloi i pari në avanatazh ekipin pas një aksioni fantastik dhe pas tij Saka dyfishoi shifrat. Por spektakli i anglezëve nuk kishte mbaruar me kaq. Po në pjesën e parë ishte Rahim Sterling që shënoi dhe golin e tretë dhe praktikisht mbylli çdo llogari.

Edhe pjesa e dytë kishte po të njëjtën histori. Anglezët nuk kishin mëshirë dhe shënuan dhe golin e katërt  me Saka. Nga ana tjetër, Irani reagoi me Mehdi Taremi që realizoi golin e nderit për kombëtaren iraniane. Në fund radha ishte Rashford qe sapo u fut ne fushe realizoi dhe hipotekoi fitoren. Sulmuesi i Manchester United vendosi rekord për golin më të shpejtë të realizuar nga një zëvendësues në Botëror, pas vetëm 49 sekondash. Golin e gjashtë e shënoi Jack Graelish në minutat shtesë.  Pas këtij suksesi, Anglezët, favoritet e grupit B thyejnë mallkimin prej 6 ndeshjesh pa fitore.

Irani realizoi edhe golin e dytë në sekondat e fundit, pas një penalltie të akorduar përmes VAR-it.

Me 14 minuta shtesë në pjesën e parë dhe 13 në të dytën, kjo ishte një nga ndeshjet e grupeve më të gjata në historinë e Kupës së Botës.