Koronavirusi në Shqipëri, 25 raste të reja, Dibra dhe Korça “covid free”

Nga A2 CNN
22 Nëntor 2022, 16:48 | Aktualitet
Koronavirusi në Shqipëri, 25 raste të reja, Dibra dhe

25 persona të tjerë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në vendin tonë në 24 orët e fundit nga 526 testime të kryera.

Aktualisht në spitalet Covid po marrin ndihmë 3 pacientë, ndërkohë që Dibra dhe Korça janë 2 qarqet ku nuk regjistrohet asnjë rast aktiv me koronavirus.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 526 testime, 25 qytetarë të infektuar, nuk ka humbje jete dhe 16 të shëruar në 24 orët e fundit

22 Nëntor 2022 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 526 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 25 qytetarë, në Bashkitë:

19 Tiranë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Fier, Lushnje, Divjakë, Gjirokastër, Kuçovë.

Janë 195 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 16 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,379 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 22 Nëntor 2022)

Raste të reja ditore                25

Të shëruar në 24 orë             16

Të shtruar në spitale             3

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       526

Testime totale                   2,006,611

Raste pozitive                      332,168

Raste të shëruara                  328,379

Raste Aktive                             195

Humbje jete                              3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    157

Gjirokastër                13

Fier                           9

Elbasan                   4

Vlorë                         3

Berat                           2

Durrës                     2

Lezhë.                     3

Shkodër                 2

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024