Sondazh: Si e gjykoni vendimin, që të përjashtohen policët që kanë përdorur “Sky” apo “Enchrochat”?
  • Të panevojshëm 16%
  • Të drejtë 25%
  • Të vonuar 59%

Mbi 31 mijë raste me Covid në Kinë, më i larti që nga fillimi i pandemisë

Nga A2 CNN
24 Nëntor 2022, 10:18 | Bota
Mbi 31 mijë raste me Covid në Kinë, më i larti që nga

Është kthyer makthi i koronavirusit në Kinë, ku të mërkurën rastet e reja shënuan maksimumin e tyre të të gjitha kohërave në baza ditore që nga shpërthimi i pandemisë, pavarësisht masave të rrepta. Sipas të dhënave nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë, infeksionet e brendshme ishin 31.444, nga të cilat 27.517 ishin asimptomatike.

Politika zero Covid e Kinës ka shpëtuar jetë në vendin me 1.4 miliardë njerëz, por gjithashtu ka dhënë një goditje ndëshkuese për ekonominë dhe jetën e njerëzve të zakonshëm.

Vala në rritje e rasteve vjen gjithashtu disa javë pasi vendi lehtësoi paksa disa nga kufizimet e tij Covid, duke shkurtuar karantinën për kontakte të ngushta nga shtatë ditë në pesë ditë dhe tri ditë në shtëpi, si dhe ndaloi regjistrimin e kontakteve dytësore, gjë që lejoi shumë më tepër njerëz të shmangin karantinimin.

Por përballë një rritjeje të përtërirë të rasteve në Pekin, si dhe vdekjeve të para nga virusi në muaj, zyrtarët kanë zbatuar tashmë disa kufizime në disa rrethe, me dyqane, shkolla dhe restorante të mbyllura.

Qyteti qendror i Zhengzhou do të zbatojë gjithashtu një bllokim efektiv për 6 milionë banorë nga e premtja, njoftuan zyrtarët. Kjo pason protestat e dhunshme në një kompleks të madh industrial që i përket prodhuesit të iPhone Foxconn. Firma ka kërkuar falje për një "gabim teknik" në sistemet e saj të pagesave.

Ditari A2 CNN