Shuhet arkitekti i Kinës moderne, ndërron jetë ish-lideri që e bëri vendin superfuqi globale

Publikuar më: 30/11/2022, ora 12:45
MB ISH LIDERI KINE frame 452 1280x720

Shuhet arkitekti i Kinës moderne, ndërron jetë ish-lideri që e bëri vendin superfuqi globale

Publikuar më: 30/11/2022, ora 12:45

Jiang Zemin, ish-lider i Kinës komuniste, është shuar në moshën 96-vjeçare. Autoritetet njoftuan se ai ndërroi jetë për shkak të leuçemisë dhe ndalimit të funksionimit të disa organeve.

Zemin, i cili erdhi në pushtet pas masakrës mizore në sheshin Tiananmen të vitit 1989, ka mbetur në histori si arkitekti i Kinës moderne, që ekziston dhe sot e kësaj dite.

Pasi perëndimi shkëputi çdo lidhje me Pekinin, ai bëri të mundur riintegrimin e shtetit komunist në komunitetin ndërkombëtarë, duke rivendosur sovranitetin mbi Hong-Kongun, organizuar lojërat olimpike të 2008-s dhe më e rëndësishmja, duke iu bashkuar Organizatës Botërore të Tregtisë.

Ai gjithashtu shtroi rrugën që Kina të shndërrohej me urgjencë në një superfuqi globale.