Sulmi ndaj Berishës, Gjykata jep masën për Gert Shehun

Publikuar më: 9/12/2022, ora 12:45

Sulmi ndaj Berishës, Gjykata jep masën për Gert Shehun

Publikuar më: 9/12/2022, ora 12:45

Gjykata e Tiranës cakton masën e sigurisë “arrest në burg” për Gert Shehun me akuzën e “goditjes për shkak të detyrës” dhe “plagosje me dashje” ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha.

Shehu goditi liderin e PD-së gjatë protestës së opozitës më 6 dhjetor, kur po zhvillohej edhe Samiti i liderëve të BE-së me ato të Ballkanit Perëndimor.    

31-vjeçari Gert Shehu u arrestua mbrëmjen e sulmit nga policia në Spitalin e Traumës, ku ai po trajtohet nga plagët e marra pas reagimit të truprojave të Berishës.

Shehu sipas mjekut të tij kurues, psikiatrit Sadik Lala, ka vite që trajtohet për probleme mendore, ndërkohë që për liderin e PD-së Berisha, ai është një informator i policisë kriminale, dhe akuzoi kryeministrin Rama si porositës të sulmit.