Macron zbret në fushë për yllin e dëshpëruar të finales

Publikuar më: 18/12/2022, ora 19:37

Macron zbret në fushë për yllin e dëshpëruar të finales

Publikuar më: 18/12/2022, ora 19:37

Franca ishte në “gjumë” deri në minutën e 80 kur Argjentina udhëhiqte me dy gola. Kylian Mbappe hyn në lojë dhe realizon dy gola, një tjetër e shënoi në shtesë. Që prej finales së largët të vitit 1966, askush nuk ka realizuar 3 gola në finale.

Në total, 23-vjeçari ka realizua 8 gola në këtë kompeticion duke u shpallur golashënues i Botërorit me një gol më shumë se Lionel Messi, i cili e dërgoi 2 herë topin në rrjetë. Megjithatë, fundi i ndeshjes ishte i trishtueshëm për yllin francez, pasi Argjentina triumfoi me penallti.

Për të ngushëlluar 23-vjeçarin zbriti në fushën e lojës edhe presidenti francez Emmanuel Macron.