Gjithçka ndodhi brenda festimeve kaotike të Argjentinës pas triumfit në “Katar 2022”

Nga A2 CNN
21 Dhjetor 2022, 15:58 | Futboll

Argjentina mund të jetë duke u zgjuar nga “hangover-i” i saj më i madh ndonjëherë. Nuk mund të mohohet se Argjentina dëshironte dëshpërimisht ta kthente trofeun e Kupës së Botës në shtëpi. Forca e ndjenjës pas çdo ndeshjeje gjatë turneut ishte dëshmi e kësaj, përkushtimi i tifozëve për të festuar çdo gol të shënuar.

Krenaria e argjentinasve është shumështresore. Po, është fitorja e tyre e tretë në Kupën e Botës dhe kjo është një arritje më vete, por ishte më personale se kaq. Te Lionel Messi ata kanë një yll futbolli që tani rivalizon Diego Maradonën e tyre, të cilësuar si “Zoti”.

E natyrshëm lind pyetja: Si do të guxonte të mos e merrte në shtëpi të vetmin trofe që i mungonte Leo Messi?

Por ky është një vend që gjithashtu kishte nevojë për ngritjen - një shans për të ëndërruar, për të buzëqeshur, për t'u argëtuar. Argjentina është përballur me një krizë ekonomike të pafundme dhe me inflacionin në rritje, situatë që çdo ditë bëhet edhe më e vështirë.

Dhe pikërisht, referuar situatës në fjalë, turneu (Katar 2022) ishte një shans për t'u “fikur” dhe për të harruar këtë situatë, të paktën për një ditë të vetme, ku në qendër të gjithçkaje ishte kombëtarja.

Festimet e së dielës ishin të jashtëzakonshme - një festë spontane në qendër të Buenos Aires, aty ku ishin mbledhur rreth pesë milionë njerëz në rrugët e kryeqytetit.

Argjentinasit gjithmonë ngacmohen se pretendojnë se janë më evropianë se homologët e tyre të Amerikës së Jugut. Por kjo fitore ndaj Francës i bëri ata thellësisht krenarë që ishin amerikano-jugor.

Dhe si të gjitha festat e mira, ato zakonisht përfundojnë në kaos - tifozët tepër të emocionuar që kërcejnë në autobusin e ekipit, gjë që shkaktoi jo pak kaos, teksa lojtarët u detyruan të “arratisen” nga aty me helikopterë, për t’i shpëtuar turmës së “dehur” nga lumturia, por që edhe mund t’i kushtonte jetën idhujve të tyre.

Megjithatë, pas disa ditëve të zhurmshme, gjithçka në këtë vend i është kthyer normalitetet dhe “halleve” të vjetra.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi