Milionat që merr Argjentina nga shpallja kampion bote

Nga A2 CNN
23 Dhjetor 2022, 11:45 | Futboll
Milionat që merr Argjentina nga shpallja kampion bote

Përveç arritjes sportive në Botërorin “Katar 2022”, Argjentina po shijon edhe të ardhurat financiare që vijnë me triumfin në Kupën e Botës, të ardhura që janë shumë të nevojshme pas pandemisë Covid-19.

CONMEBOL ka njoftuar të enjten se Federata Argjentinase e Futbollit (AFA) do të përfitojë 10 milionë dollarë “pas triumfit historik dhe emocionues në Katar, që i dha yllin e tretë Argjentinës dhe kupën e dhjetë kontinentit tonë”.

Kjo shifër e majme do t’i shtohet shpërblimit kryesor prej 44 milionë dollarësh që Argjentina mori nga FIFA, pas shpalljes kampion bote. Këtyre, i shtohen dhe marrëveshjet komerciale dhe të ardhurat nga pjesëmarrja në Botëror.

https://a2news.com/2022/12/18/argjentina-kampione-e-botes-messi-realizon-endrren/
https://a2news.com/2022/12/21/gjithcka-ndodhi-brenda-festimeve-kaotike-te-argjentines-pas-triumfit-ne-katar-2022/

A2 CNN Livestream

A2 Business