Armëpushimi i shpallur nga Rusia, reagon Ukraina: Është një hipokrizi

Publikuar më: 5/1/2023, ora 18:20
kievi pa uje 1 1280x720

Armëpushimi i shpallur nga Rusia, reagon Ukraina: Është një hipokrizi

Publikuar më: 5/1/2023, ora 18:20

Ukraina e cilësoi një hipokrizi shpalljen e një armëpushimi 36-orësh nga ana e presidentit rus, Vladimir Putin me rastin e Krishtlindjes Ortodokse.

Reagimi erdhi nga këshilltari i presidentit ukrainas, Mykhailo Podolyak, i cili komentoi në këtë mënyrë vendimin e kreut të Kremlinit.

Mediat ruse raportuan se Vladimir Putin urdhëroi një armëpushim të përkohshëm në luftën në Ukrainë për të lejuar njerëzit të festojnë Krishtlindjen Ortodokse.

Lideri i Kremlinit i bëri thirrje Kievit që të respektojë armëpushimin, i cili pritet të zgjasë 36 orë, nga ora 12:00 e 6 janarit, deri në mesnatën e 7 janarit.

“Kam marrë parasysh apelin e patriarkut Kirill dhe se në zonat e luftës jetojnë një numër i madh qytetarësh ortodoksë. Ne i bëjmë thirrje palës ukrainase të shpallë armëpushimin”, tha Putin.