Kërkon sërish lirimin, Gjykata e Posaçme e Apelit refuzon ankimin e Lefter Kokës

Publikuar më: 5/1/2023, ora 10:44
Lefter koka 1 1280x720

Kërkon sërish lirimin, Gjykata e Posaçme e Apelit refuzon ankimin e Lefter Kokës

Publikuar më: 5/1/2023, ora 10:44

Gjykata e Posaçme e Apelit refuzon ankimin e ish-ministrit Lefter Koka për lirim nga qelia. Apeli la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest me burg”.

Koka qëndron në qeli prej dhjetorit 2021, ndërsa ndaj tij rëndojnë dy masa sigurie, një për hetimin e inceneratorit të Fierit dhe një për atë të Elbasanit.

Koka akuzohet për “korrupsion”, “shpërdorim detyre” dhe “pastrim të parave”.

Sipas SPAK, ish-ministri i Mjedisit dyshohet se ka përfituar 3,7 milionë euro ryshfet gjatë procedurës koncensionare të ndërtimit të inceneratorit të Elbasanit dhe për gati 1,2 milionë euro ryshfet në rastin e inceneratorit të Fierit.