Irani dënon me varje kampionin e karatesë dhe trajnerin e fëmijëve

Publikuar më: 7/1/2023, ora 15:48

Irani dënon me varje kampionin e karatesë dhe trajnerin e fëmijëve

Publikuar më: 7/1/2023, ora 15:48

Irani dënoi me varje dy të rinj, njëri prej tyre kampion i karatesë, ndërsa tjetri trajner vullnetar për fëmijë. Kjo e çon në katër numrin total të personave që dihet se janë ekzekutuar në lidhje me protestat që kanë përfshirë vendin që nga shtatori.

Mohammad Mehdi Karami dhe Seyed Mohammad Hosseini u varën herët në mëngjesin e së shtunës. Dyshja, të cilët dyshohet se morën pjesë në protestat kundër regjimit vitin e kaluar, u dënuan për vrasjen e Seyed Ruhollah Ajamian, një anëtar i forcës paraushtarake Basij të vendit, në Karaj më 3 nëntor, sipas agjencisë së lajmeve gjyqësore të Iranit Mizan.

Rreth 41 protestues të tjerë janë dënuar me vdekje në muajt e fundit, sipas deklaratave të zyrtarëve iranianë dhe mediave iraniane të shqyrtuara nga CNN dhe 1500Tasvir, por numri mund të jetë shumë më i lartë.

Karami, 21 vjeç, ishte një kampion iraniano-kurd i karatesë, i cili kishte një tatuazh të unazave olimpike në pjesën e brendshme të krahut të tij. Kushëriri i tij i tha CNN se Karami ishte një djalë i guximshëm dhe inteligjent dhe u fut në karate në moshën 11-vjeçare. Ai vazhdoi t’i bashkohej ekipit kombëtar të të rinjve iranianë dhe më vonë fitoi në kampionatet kombëtare.

Muajin e kaluar prindërit e Karamit postuan një video në rrjetet sociale duke i lutur shtetit t’i falte jetën. Karami u dënua më 5 dhjetor, më pak se një javë pasi filloi gjyqi i tij në Teheran për vrasjen e dyshuar të paraushtarakut. Familja e tij pretendon se ai u torturua në burg dhe refuzoi aksesin për një avokat.

Seyyed Mohammad Hosseini, 20 vjeç, u kujtua për vullnetarizmin me fëmijët nga një parlamentar gjerman që mbrojti çështjen e tij. Hosseini u arrestua gjatë rrugës për të vizituar varret e prindërve të tij, sipas Ye-One Rhie. Edhe vëllai i tij është marrë dhe nuk është dëgjuar.

Sipas Amnesty, Hosseini u dënua në të njëjtën seancë si Karami dhe dy burra të tjerë që u dënuan gjithashtu me vdekje, Hamid Ghare-Hasalou dhe Hossein Mohammadi. Amnesty thotë se dënimet mbështeteshin në rrëfimet e detyruara.

Ndërkohë, redaktori politik i gazetës së pavarur iraniane Etemad Online, Mehdi Beyk, u arrestua të enjten, sipas një postimi në Tëitter nga botimi.

Arrestimi erdhi në mes të një goditjeje nga autoritetet iraniane pas protestave të shkaktuara nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini vitin e kaluar, pasi ajo u kap nga policia morale e shtetit për dyshimin se nuk mbante hixhabin e saj siç duhet.

Që atëherë, protestat janë bashkuar rreth një sërë ankesash me regjimin autoritar.