Akuzohen se vodhën mijëra euro, nënë e bir lihen në burg, 49-vjeçarja me lot në sy para Gjykatës

Publikuar më: 9/1/2023, ora 11:25

Akuzohen se vodhën mijëra euro, nënë e bir lihen në burg, 49-vjeçarja me lot në sy para Gjykatës

Publikuar më: 9/1/2023, ora 11:25

Kanë dalë sot para gjykatës, Rozeta dhe Havier Dobi, nënë e bir, të cilët akuzohen për vjedhjen e parave në banesën e një ish-zyrtareje të lartë shtetërore, ku 49-vjeçarja punonte si pastruese.

Siç shihet edhe nga video e siguruar nga A2 CNN brenda sallës së gjyqit, 49-vjeçarja Rozeta Dobi ka dalë e përlotur para trupës gjykuese, ndërsa i biri, Havieri, duket më i qetë.

Ndërkohë, A2 CNN ka siguruar edhe letrën që Havier Dobi i ka dërguar të atit, të cilit i kërkon që ta nxjerrë sa më parë që aty, pasi shprehet se i vjen të vrasë veten. Më tej, ai shton në letër se këtë gjë nuk do ia falë kurrë së ëmës.

Kujtojmë se, Rozeta dhe Havier Dobi, nënë e bir janë arrestuar nga Policia e Tiranës pasi akuzohen për vjedhjen e miliona lekëve dhe mijëra eurove në një shtëpi ku gruaja punonte si punonjëse mirëmbajtjeje.

Policia tha se ka sekuestruar mbi 8 milionë lekë të rinj të dyshuar të vjedhur në këtë banesë, sende me vlerë, 3 automjete, 2 prej tyre të blera me paratë e vjedhura, si dhe veshje të përdorura gjatë kryerjes së këtij krimi.

Sipas policisë, nga banesa nuk ishin vjedhur vetëm 8 milionë lekë të rinj, por mbi 400 000 euro, që gruaja në bashkëpunim me djalin i kishin fshehur më pas në tubin e aspirimit.