Rusët e “Wagner Group”: Ushtarët tanë kanë marrë kontrollin e plotë të Soledar

Publikuar më: 11/1/2023, ora 08:26
soledar ukraine

Rusët e “Wagner Group”: Ushtarët tanë kanë marrë kontrollin e plotë të Soledar

Publikuar më: 11/1/2023, ora 08:26

Kreu i mercenarëve rusë “Wagner Group” ka pohuar se ka siguruar kontrollin e qytetit të minierave të kripës, Soledar, në lindje të Ukrainës, por pasiguria mbetet mes betejave të vazhdueshme në qendër të qytetit.

Soledar ka qenë fokusi i ditëve të luftimeve intensive pasi Rusia e ka parë atë si çelësin e fushatës së saj për qytetin e afërt strategjik të Bakhmut dhe rajonin më të madh lindor të Donbasit të Ukrainës.

Soledar është rreth 15 km (9 milje) nga Bakhmut, dhe kapja e tij do të kishte vlerë simbolike, ushtarake dhe tregtare për Rusinë.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA lëshoi më vonë një raport duke thënë se Grupi Wagner kishte marrë nën kontroll minierat e kripës të Soledar pas “luftimeve të ashpra”, ndërsa Prigozhin ndau një foto të rrethuar nga mercenarët e tij në atë që ai tha se ishte një nga minierat.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, nuk e përmendi kontrollin e Soledarit në fjalimin e tij të rregullt me video të martën në mbrëmje, kur ai përsëriti thirrjen e tij për më shumë armë perëndimore, duke thënë se Rusia po kërkon të intensifikojë fushatën e saj ushtarake.

Ukraina tha më herët se forcat e saj po mbanin ende pozicionet në Soledar, duke u rezistuar sulmeve valë pas vale të forcave ruse që kërkonin fitoren e tyre të parë në fushën e betejës në muaj.

Marrja e Soledar do të ishte fitimi më thelbësor i Rusisë që nga gushti, pas një serie tërheqjesh poshtëruese në verilindje dhe jug në gjysmën e dytë të 2022.

Moska thotë se kapja e Bakhmutit do të ishte një hap vendimtar drejt marrjes së kontrollit të plotë të rajonit të Donetskut të Ukrainës, një nga katër provincat që pretendonte se kishte aneksuar dy muaj më parë.