Deklarata e ministrit britanik kundër shqiptarëve, reagon Xhaçka

Publikuar më: 14/1/2023, ora 21:14
Mandati i saj ne Kushtetuese Xhacka  Pres drejtesine e bindur se nuk kam shkelur asnje ligj 1280x720

Deklarata e ministrit britanik kundër shqiptarëve, reagon Xhaçka

Publikuar më: 14/1/2023, ora 21:14

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, ka reaguar pas deklaratave të ministrit britanik të Emigracionit, Robert Jenrick, i cili u shpreh me frazën “të gjejmë shqiptarët, t’i ndalojmë ata, t’i çojmë në aeroport dhe t’i kthejmë në Tiranë”.

Xhaçka theksoi se është e tronditur nga gjuha e përdorur kundër shqiptarëve.

“Tej mase e tronditur kur dëgjoj një Ministër Shteti përgjegjës për emigracionin të përdori një gjuhë të tillë vetëm për disa vota. “Gjeni shqiptarin, ndaloni shqiptarin”! Një linçim verbal ndaj një kombi të tërë në një gjuhë që tingëllon sikur ministri po shpall sezonin e hapur për shqiptarët vetëm disa javë pas Komunikatës së Përbashkët mes Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë dhe atij të Britanisë së Madhe ku vlerësuan rolin e diasporës shqiptare në Britani dhe kontributin e saj të rëndësishëm në  kulturë, ekonomi dhe shoqërinë e të dy vendeve. Veçim i turpshëm i një komuniteti nga një ministër me parime demokratike që sjell kujtime të tmerrshme me një brutalitet të padurueshëm”, shkruan Xhaçka në Twitter.