Fiton 1.35 miliardë dollarë në lotari, por fatlumi “nuk bëhet i gjallë”

Publikuar më: 15/1/2023, ora 12:04
jack pot

Fiton 1.35 miliardë dollarë në lotari, por fatlumi “nuk bëhet i gjallë”

Publikuar më: 15/1/2023, ora 12:04

Bileta 1.35 miliardë dollarëshe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e ka një fitues, edhe pse ai nuk dihet publikisht se kush është. Organizatorët e jackpot-it thanë të shtunën se bileta fituese ishte shitur në shtetin verilindor të Maine. Bileta fituese, e cila kushtonte 2 dollarë, u ble në dyqanin Hometown Gas & Grill në qytetin e Libanit.

Kombinimi me fat i gjashtë numrave të tërhequr vonë të premten mbrëma ishte: 30, 43, 45, 46, 61 dhe ari Mega Ball 14. Për të kërkuar 1.35 miliardë dollarë të plotë, fituesi do të duhet të marrë paratë në një pension vjetor me pagesa vjetore mbi 29 vjet.

Shumica e marrësve të çmimit të parë preferojnë opsionin e reduktuar, por më të shpejtë të parave, i cili për shortin e së premtes mbrëma ishte rreth 724.6 milionë dollarë. Xhekpoti kishte filluar që kur u fitua për herë të fundit më 14 tetor, kur një çmim prej 502 milionë dollarësh u nda duke fituar bileta në Kaliforni dhe Florida.

Përveç biletës fituese të çmimit, 14 bileta përputheshin me të pesë numrat për të fituar çmimin e nivelit të dytë të lojës prej 1 milion dollarë. Katër u shitën në Nju Jork, dy në Kaliforni dhe nga një në Florida, Illinois, Kansas, Kentaki, Misuri, Karolinën e Veriut, Pensilvani dhe Teksas.