Nga Collin Farrell te Michelle Pfeiffer, yjet që rezultuan me Covid-19 pas Golden Globes

Publikuar më: 18/1/2023, ora 08:07

Nga Collin Farrell te Michelle Pfeiffer, yjet që rezultuan me Covid-19 pas Golden Globes

Publikuar më: 18/1/2023, ora 08:07

Një numër i konsideruar artistësh kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, pas paraqitjeve në Golden Globes. Collin Farrell, Brendan Gleeson, Jamie Lee Curtis dhe Michelle Pfeiffer njoftuan se ishin me koronavirus pas ndarjes së çmimeve.

Çmimet Critics Choice, të cilat u transmetuan të dielën, kërkonin teste Covid-19 për të pranishmit, ndërsa lista e mungesave u rrit. Të detyruar të qëndrojnë jashtë, disa të famshëm hynë në rrjetet sociale. “Më vjen shumë keq që po mungoj sot në Critics Choice Awards”, shkroi Pfeiffer në një postim në Instagram. “Po, Covid.”

Pfeiffer pritej t’i jepte aktorit Jeff Bridges një çmim për arritje jetësore, të cilit ky çmim në vend të saj iu dorëzua nga John Goodman.

Curtis shprehu gjithashtu ankesat e saj në platformë duke thënë: “Mjerisht, kjo nxitëse e tifozëve nuk do të jetë aspak në festimet e fundjavës duke brohoritur për miqtë dhe kolegët e saj. Jeta jetohet sipas kushteve.”

Ndërsa Curtis ishte sëmurë, yjet në “Everything Everywhere All at Once” morën pesë çmime, duke përfshirë filmin më të mirë.

Masat paraprake të sigurisë Covid-19 si testimi, vaksinimi dhe kërkesat për maska ​​kanë qenë jo konsistente këtë sezon çmimesh. Disa ngjarje dhe ceremoni nuk kanë kërkuar asnjë masë sigurie, ndërsa të tjera, si Golden Globes dhe Critics Choice Awards, kanë kërkuar ose testim, dëshmi të vaksinimit ose të dyja.

Ekspertët e shëndetit publik thonë se nuk janë të befasuar nga problemet e fundit me të cilat përballet elita e çmimeve të Hollivudit.

Ndërsa frika nga Covid-19 zbehet dhe masat e sigurisë publike zbehen, rastet javore kanë tejkaluar 400.000 për secilën nga gjashtë javët e fundit, sipas Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve, statistika që nuk janë parë që nga fundi i shtatorit.

Ndërkohë, vdekjet javore të Covid-19 vazhdojnë të rriten me 3907 të raportuara që nga 11 janari, tregojnë të dhënat e CDC.