Ukraina, kritika ndaj Perëndimit: Pavendosmëria juaj po merr jetë

Publikuar më: 21/1/2023, ora 18:41
kievi pa uje 1 1280x720

Ukraina, kritika ndaj Perëndimit: Pavendosmëria juaj po merr jetë

Publikuar më: 21/1/2023, ora 18:41

Një këshilltar i presidentit Volodymyr Zelensky lëshoi akuza ndaj Perëndimit se pavendosmëria e tij për të dërguar armë në Ukrainë po merr jetë të pafajshme njerëzit.

“Çdo ditë vonesë shkakton më shumë viktima në radhët e ukrainasve”, shkoi Mykhailo Podolyak në rrjetet sociale.

Vërejtjet e tij vijnë pasi ministri i Mbrojtjes i Ukrainës tha se pati një diskutim të sinqertë me homologun gjerman për tanket gjermane Leopard 2, të cilat Kievi po i kërkon urgjentisht për t’u përballur me armatën ruse.

Gjermania nga ana e saj këmbëngul se nuk po bllokon dërgimin e tankeve Leopard të cilat vendet e tjera duan të dërgojnë.

Takimi në bazën ajrore Ramstein të Gjermanisë solli një marrëveshje për dërgimin e më shumë automjeteve të blinduara, sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe municioneve.