Medvedev: Perëndimi është gati të copëtojë Rusinë

Publikuar më: 22/1/2023, ora 16:01
medvedev 1061x720

Medvedev: Perëndimi është gati të copëtojë Rusinë

Publikuar më: 22/1/2023, ora 16:01

“Takimi i Ramstein dhe furnizimet me armë të rënda në Kiev nuk lënë asnjë dyshim se armiqtë tanë do të përpiqen të na copëtojnë apo edhe të na shkatërrojnë pafundësisht. Dhe ata kanë armë të mjaftueshme për ta bërë këtë”. Kështu ka deklaruar nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus Dmitry Medvedev, sipas të cilit “ata madje mund të fillojnë të prodhojnë armë të reja, nëse është e nevojshme”.

Në një postim në Telegram nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus ka arritur në dy përfundime: Së pari, “do të ishte shumë e vështirë dhe së dyti, në rast të një konflikti të zgjatur, në një moment mund të shfaqet një aleancë e re ushtarake, e përbërë nga ato vende që do të mërziten nga amerikanët dhe aleatët e tyre”.

Sipas Medvedev, bota do të kthehet në një vend të qëndrueshëm kur Shtetet e Bashkuara të braktisin Evropën dhe “ajo që do të mbetet nga ukrainasit e varfër, nëse nuk është tepër vonë”.

Franca dhe Gjermania kanë deklaruar se do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën. Në një ceremoni në Sorbonë për 60 vjetorin e traktatit të Elysee për pajtimin midis Gjermanisë dhe Francës Scholz dhe Macron mbështetjen për popullin ukrainas në të gjithë sektorët.

“Ne do të vazhdojmë t’i ofrojmë Ukrainës të gjithë mbështetjen që i nevojitet, për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Së bashku, si evropianë, për të mbrojtur projektin tonë të paqes evropiane”, premtoi sot kancelari gjerman, Olaf Scholz, përkrah presidentit francez Emmanuel Macron.