Masakra e Los Angelesit për pak u përsërit pas 20 minutash, vetëvritet autori

Publikuar më: 23/1/2023, ora 08:07

Masakra e Los Angelesit për pak u përsërit pas 20 minutash, vetëvritet autori

Publikuar më: 23/1/2023, ora 08:07

Ka marrë fund arratia e autorit të sulmit të armatosur me 10 viktima në Monterey Park të  Los Angeles, i cili në momentin që u ndalua nga policia ktheu armën drejt vetes për t’u vetëvrarë.

Autoritetet e kanë identifikuar vrasësin si 72-vjeçarin, Huu Can Tran i cili me një armë sulmi hyri në një klub ku po festohej viti i ri kinez dhe hapi zjarr ndaj të pranishmëve duke vrarë 5 burra dhe 5 gra. Dhjetë persona të tjerë u plagosën dhe u dërguan në spital.

Ngjarja në qytetin 13 kilometra larg Los Anxhelosit, ku shumica e popullsisë është me origjinë aziatike, nisi pak pas orës 22:00 të së shtunës në mbrëmje.

Masakra e Monterey Park konsiderohet si më e përgjakshmja në Shtetet e Bashkuara që nga tragjedia në shkollën fillore të Uvaldes në Teksas, majin e kaluar.

Rreth 20 minuta pas masakrës, i moshuari u zhvendos vetëm 3 kilometra nga vendngjarja  dhe hyri në një restorant tjetër kinez me një pistoletë, por u çarmatosur nga klientët përpara se të ndodhte më e keqja.

Ai më pas iku me një furgon të bardhë dhe udhëtoi 50 kilometra përpara se të ndalohej nga ekipet speciale të policisë, Swat, me dy automjete të blinduara në Torrance. Oficerët i kërkuan të dorëzohej, por ai refuzoi dhe e drejtoi armë nga vetja duke u vetëvrarë.

Motivet e këtij krimi janë ende të paqarta, ndërkohë që hetuesit nuk përjashtojnë asnjë pistë deri në zbardhjen e saj.