Inxhinieri kinez dënohet me tetë vjet burg për spiunazh në SHBA, sekretet që tentoi të vjedhë

Publikuar më: 26/1/2023, ora 09:35
departamenti i drejtesise SHBA

Inxhinieri kinez dënohet me tetë vjet burg për spiunazh në SHBA, sekretet që tentoi të vjedhë

Publikuar më: 26/1/2023, ora 09:35

Një inxhinier kinez është dënuar me tetë vjet burg për spiunazh në SHBA, në një rast të lidhur me përpjekjet kineze për të vjedhur c. Ji Chaoqun, 31 vjeç, kishte identifikuar shkencëtarë dhe inxhinierë për rekrutim të mundshëm, sipas Departamentit Amerikan të Drejtësisë. Ai gjithashtu u regjistrua në Rezervat e Ushtrisë Amerikane dhe gënjeu rekrutuesit.

Autoritetet amerikane thanë se Ji punonte nën drejtimin e një njësie kyçe të inteligjencës shtetërore kineze. Shtatorin e kaluar, ai u dënua për veprim si agjent i një qeverie të huaj pa njoftuar prokurorin e përgjithshëm të SHBA – një akuzë e përdorur në rastet e spiunazhit – dhe për deklarata të rreme për ushtrinë amerikane.

Ji kishte mbërritur në SHBA me një vizë studentore një dekadë më parë, sipas një deklarate të Departamentit të Drejtësisë. Ai u akuzua se i kishte dhënë informacion Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të Provincës Jiangsu (JSSD) për tetë individë për rekrutim të mundshëm. Individët janë të gjithë shtetas amerikanë të natyralizuar, të cilët ishin me origjinë nga Kina ose Tajvani, me disa që punonin si kontraktorë të mbrojtjes amerikane.

Ji gjithashtu u regjistrua në Rezervat e Ushtrisë Amerikane në 2016 në një program që rekruton shtetas të huaj me aftësi që konsiderohen jetike për interesin kombëtar. Ai kishte gënjyer në aplikimin e tij dhe në një intervistë se nuk kishte pasur kontakte me një qeveri të huaj gjatë shtatë viteve të fundit, thanë zyrtarët amerikanë.

Ji u arrestua përfundimisht në shtator 2018 pasi u takua me një agjent të fshehtë të zbatimit të ligjit amerikan, i cili u paraqit si përfaqësues i Ministrisë së Sigurisë së Shtetit të Kinës (MSS). Gjatë atyre takimeve, Ji kishte shpjeguar se me identifikimin e tij ushtarak mund të vizitonte dhe të bënte foto të aeroplanmbajtësve. Ai shtoi se sapo të merrte nënshtetësinë amerikane dhe lejen e sigurisë, do të kërkonte një punë në CIA, FBI ose NASA.

Sipas zyrtarëve amerikanë, Ji synonte të kryente punë të sigurisë kibernetike në një nga ato agjenci, në mënyrë që të kishte akses në të gjitha bazat e të dhënave të tyre, duke përfshirë ato që përmbajnë kërkime shkencore.

Autoritetet amerikane thanë se Ji kishte marrë urdhrat e tij nga Xu Yanjun, një zyrtar i shquar i MSS, i cili u bë oficeri i parë i inteligjencës kineze i ekstraduar në SHBA për gjykim. Vitin e kaluar Xu u dënua me 20 vjet burg federal për komplot për të vjedhur sekrete tregtare nga kompanitë amerikane të aviacionit dhe hapësirës ajrore, përfshirë General Electric.

Në fillim të këtij muaji, ish-punonjësi i General Electric Zheng Xiaoqing u dënua me dy vjet në SHBA për kalimin e informacionit konfidencial nga punëdhënësit e tij qeverisë kineze.

Korrikun e kaluar, drejtori i FBI-së, Christopher Wray tha se Kina synonte të “grabiste” pronën intelektuale të kompanive perëndimore në mënyrë që të mund të përshpejtonte zhvillimin e saj industrial dhe përfundimisht të dominonte industritë kryesore. Kina në atë kohë u përgjigj duke thënë se Wray “po njollos Kinën” dhe se kishte një “mentalitet të Luftës së Ftohtë”.