“Kjo është ajo që duam”, Ukraina kthen sytë nga avionët luftarakë pas marrjes së “Leopard 2”

Publikuar më: 26/1/2023, ora 08:47
avione luftarake

“Kjo është ajo që duam”, Ukraina kthen sytë nga avionët luftarakë pas marrjes së “Leopard 2”

Publikuar më: 26/1/2023, ora 08:47

Ukraina thotë se tani do të vihet në kërkim për avionë luftarakë të gjeneratës së katërt perëndimore, si F-16 amerikan, pasi ka siguruar dhjetëra tanke beteje të nivelit të lartë nga aleatët e NATO-s. Ukraina fitoi një nxitje të madhe për trupat e saj pasi Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania njoftuan planet për të siguruar tanke të rënda për Kievin të mërkurën.

Forcat ajrore të Ukrainës kanë një flotë avionësh luftarakë të vjetër të epokës sovjetike që dolën nga linja e montimit përpara se Kievi të shpallte pavarësinë më shumë se 31 vjet më parë. Avionët luftarakë përdoren për misione interceptimi dhe për të sulmuar pozicionet ruse.

Mbështetja ushtarake perëndimore ka qenë jetike për Kievin dhe ka evoluar me shpejtësi gjatë luftës. Megjithatë, kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se nuk kishte asnjë shans që avionët luftarakë të dërgoheshin në Ukrainë. Ukraina, e cila u pushtua nga Rusia shkurtin e kaluar, ka thënë gjithashtu se dëshiron të marrë raketa me rreze të gjatë veprimi nga Perëndimi.