Spiunazhi industrial: Si Kina po nxjerr fshehtas sekretet teknologjike të SHBA-së, e jo vetëm

Publikuar më: 26/1/2023, ora 11:13

Spiunazhi industrial: Si Kina po nxjerr fshehtas sekretet teknologjike të SHBA-së, e jo vetëm

Publikuar më: 26/1/2023, ora 11:13

Zheng Xiaoqing, një ish-punonjës i konglomeratit të energjisë “General Electric Power” ra në prangat e policisë disa muaj më parë, teksa akuzohej për nxjerrje të informacioneve sekrete teknologjike të kompanisë ku punonte.

Sipas një aktakuze të Departamentit të Drejtësisë (DOJ), shtetasi amerikan fshehu skedarë konfidencialë të vjedhur nga punëdhënësit e tij në kodin binar të një fotografie dixhitale të një muzgu, të cilën Zheng më pas ia dërgoi me postë vetes.

Ishte një teknikë e quajtur steganografi, një mjet për të fshehur një skedar të dhënash brenda kodit të një skedari tjetër të dhënash. Zheng e përdori atë në shumë raste për të marrë skedarë të ndjeshëm nga GE.

GE është një konglomerat shumëkombësh i njohur për punën e tij në sektorët e kujdesit shëndetësor, energjisë dhe hapësirës ajrore, duke prodhuar gjithçka nga frigoriferët te motorët e avionëve.

Informacioni që Zheng vodhi kishte të bënte me projektimin dhe prodhimin e turbinave me gaz dhe avull, duke përfshirë fletët e turbinave dhe vulat e turbinave. E konsideruar si një vlerë milionash, ajo iu dërgua bashkëpunëtorit të tij në Kinë.

Në fund ajo që do të përfitonte ishte qeveria kineze, si dhe kompanitë dhe universitetet me bazë në Kinë.

Zheng u dënua me dy vjet burg në fillim të këtij muaji, ndërsa është i fundit në një seri rastesh të ngjashme të ndjekura penalisht nga autoritetet amerikane.

Në nëntor shtetasi kinez Xu Yanjun, i cili thuhet se ishte një spiun karriere, u dënua me 20 vjet burg për komplot për të vjedhur sekrete tregtare nga disa kompani amerikane të aviacionit dhe hapësirës ajrore – përfshirë GE.

Është pjesë e një beteje më të gjerë ndërsa Kina përpiqet të fitojë njohuri teknologjike për të fuqizuar ekonominë e saj dhe sfidën e saj ndaj rendit gjeopolitik, ndërkohë që SHBA bën çmos për të parandaluar shfaqjen e një konkurrenti serioz të fuqisë amerikane.

Vjedhja e sekreteve tregtare është tërheqëse sepse u lejon vendeve të “kapërcejnë zinxhirët e vlerës globale relativisht shpejt – dhe pa kosto, si në aspektin e kohës ashtu edhe në para, për t’u mbështetur plotësisht në aftësitë indigjene”, tha Nick Marro i Economist Intelligence Unit për BBC.

Korrikun e kaluar, drejtori i FBI-së, Christopher Wray tha në një mbledhje të drejtuesve të biznesit dhe akademikëve në Londër se Kina synonte të “grabiste” pronën intelektuale të kompanive perëndimore në mënyrë që të mund të përshpejtonte zhvillimin e saj industrial dhe përfundimisht të dominonte industritë kryesore.

Hapësira ajrore dhe pajisjet e aviacionit janë ndër 10 sektorët që autoritetet kineze po synojnë për zhvillim të shpejtë për të reduktuar varësinë e vendit nga teknologjia e huaj dhe përfundimisht për ta tejkaluar atë. Por spiunazhi industrial kinez po synon gjithashtu një gamë të gjerë sektorësh të tjerë.

Sipas Ray Wang, themelues dhe CEO i konsulencës Constellation Research me bazë në Silicon Valley, ato përfshijnë zhvillimin farmaceutik dhe nanoteknologjinë – inxhinierinë dhe teknologjinë e kryer në shkallë nano për përdorim në fusha të tilla si: mjekësia, tekstilet dhe pëlhurat dhe automobilat.

Ai gjithashtu përfshin farmaceutikën, bioinxhinierinë – imitimin e proceseve biologjike për qëllime të tilla si zhvillimi i protezave biokompatibile dhe rritja e indeve rigjeneruese. Kina gjithashtu ka fituar ekspertizë duke bërë që kompanitë e huaja të dorëzojnë teknologjinë sipas marrëveshjeve të sipërmarrjes së përbashkët në këmbim të aksesit në tregun kinez.