Një apartament si gjithë të tjerët, publikohet videoja e shtëpisë së kryemafiozit

Publikuar më: 27/1/2023, ora 21:02
shtepia 1 1280x720

Një apartament si gjithë të tjerët, publikohet videoja e shtëpisë së kryemafiozit

Publikuar më: 27/1/2023, ora 21:02

Një shtëpi e rregullt, piktura në mur, dy arushë pelushi, një divan ngjyrë kafe, një dhomë e përdorur si palestër. Apartamenti ku kryemafiozi Matteo Messina Denaro kaloi muajt e fundit në arrati mund të jetë shtëpia e çdo njeriu.

Në dhomën e ndenjes është një televizor, libra të vendosur në një raft, piktura në mure me riprodhime të pikturave të famshme, si Luledielli i Van Gogh-ut dhe fotot e protagonistëve të filmit Kumbari dhe Xhoker. Në dhomën e përshtatur edhe si palestër ndodhet edhe hekuri i hekurosjes, dhjetëra këpucë të shtrenjta të rregulluara në një raft këpucësh. Me pak fjalë një apartament si shumë të tjerë.

Videoja me imazhet e strehës është xhiruar nga “Carabinieri del Ros”, të cilët më 16 janar arrestuan bosin e mafias dhe u kthyen në strehën e tij në Campobello di Mazara.   

Matteo Messina Denaro kishte përdorur të dhënat personale të mbështetësve të ndryshëm përgjatë viteve në arrati. Hetuesit dyshojnë se, në strehën e vicolo San Vito, në Campobello di Mazara, mes letrave të bosit të mafias u gjetën dokumente identiteti të falsifikuara me emrat dhe të dhënat e personave realisht ekzistues. Nuk dihet ende nëse dokumentet janë falsifikuar nga vetë bosi i mafies apo dikush ia ka siguruar të paraplotësuara dhe ai ka ngjitur vetëm foton e tij.