Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 38%
  • Tre herë në javë 25%
  • Vetëm në fundjavë 6%
  • Asnjëherë 31%

Gjermania: Kemi prova për krime lufte në Ukrainë

Nga A2 CNN
4 Shkurt 2023, 11:18 | Bota
Gjermania: Kemi prova për krime lufte në Ukrainë

Gjermania pretendon se ka siguruar prova që vërtetojnë krimet e luftës nga ushtria ruse në Ukrainë. Prokurori i Përgjithshëm gjerman, Peter Frank, tha për gazetën "Welt am Sonntag" se është i nevojshëm një gjyq ndërkombëtar për atë që ka ndodhur në Ukrainë gjatë një viti lufte.

“Aktualisht ne jemi duke u fokusuar te vrasjet masive që kanë ndodhur në Bucha, por edhe në sulmet e kryera nga Rusia në infrastrukturën civile në Ukrainë”, tha Frank, duke theksuar se deri tani janë dokumentuar më shumë se 100 prova.

Kur u pyet se kush duhet të dalë në gjyq për këto krime, prokurori i përgjigj. “Liderët e Rusisë dhe ata që zbatojnë vendimet në nivelin më të lartë ushtarak. Ata duhet të mbajnë përgjegjësi për gjithçka ka ndodhur në Ukrainë”.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi